APREL DÖYÜŞLƏRİNDƏN DOQQUZ İL ÖTÜR
Azərbaycan Ordusu 2016-cı il aprelin 1-dən 2-nə keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələrinin təxribatlarına cavab verərək sürətli əks-hücum əməliyyatı ilə düşməni ağır məğlubiyyətə uğradıb. Ermənistan isə bu xülyaya qapılmışdı ki, guya Azərbaycana dərs verəcək, amma bunun tam əksi baş verdi.
SABAH ƏSL YAY HAVASI OLACAQ
Azərbaycan ərazisində aprelin 2-nə gözlənilən hava şəraiti haqqında proqnoz açıqlanıb. Bu barədə Milli Hidrometeorologiya Xidməti bilgi yayıb. Sabah Bakıda və Abşeron yarımadasında hava şəraitinin dəyişkən buludlu olacağı, əsasən yağmursuz keçəcəyi gözlənilir. Bildirilib ki, gecə və səhər bəzi yerlərdə zəif duman olacaq. Mülayim cənub-şərq küləyi əsəcək. Havanın temperaturu gecə 11-14° isti, gündüz 18-22° isti olacaq. Atmosfer təzyiqi 764 mm civə sütunundan 755 mm civə sütununa enəcək. Nisbi rütubət gecə 70-80%, gündüz 55-60% olacaq. Azərbaycanın rayonlarında havanın əsasən yağmursuz keçəcəyi, lakin səhər dağlıq ərazilərdən başlayaraq bəzi yerlərdə arabir yağış yağacağı, şimşək çaxacağı gözlənilir. Ayrı-ayrı yerlərdə qısamüddətli leysan xarakterli olacağı, dolu düşəcəyi ehtimalı var. Gecə və səhər arabir duman olacaq. Qərb küləyi bəzi yerlərdə arabir güclənəcək. Havanın temperaturu gecə 10-15° isti, gündüz 20-25° isti, dağlarda gecə 5-10° isti, gündüz 12-17° isti olacaq.
PREZİDENTLƏRİN TELEFON DANIŞIĞINDAKI ƏSAS MƏQAMLAR
Martın 31-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevlə İran İslam Respublikasının Prezidenti Məsud Pezeşkian arasında telefon danışığı olub. Telefon danışığı ilə əlaqədar İran tərəfi də bilgi yayıb.“Xəbəronline” xəbər agentliyinin verdiyi bilgiyə görə, Məsud Pezeşkian telefon danışığı zamanı Azərbaycan xalqının Ramazan və Novruz bayramlarını təbrik edərək deyib: Ümid edirəm ki, Azərbaycanın müsəlman xalqı və bütün dünya müsəlmanları bu müqəddəs ayın və bu böyük bayramın bərəkətindən bəhrələnsinlər. Azərbaycan Prezidenti də öz növbəsində İran Prezidentini və xalqını Ramazan və Novruz bayramları münasibətilə təbrik edib. Telefon danışığı zamanı Pezeşkian Azərbaycan Respublikasına qarşıdakı səfəri barədə də danışıb.
31 MART SOYQIRIMINDAN 107 İL ÖTÜR
1918-ci il azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımların 107-ci ildönümü ilə əlaqədar Qubada soyqırımı qurbanlarının xatirəsi anılıb. Quba Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı İlqar Mahmudov, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətinin rəisi Səbinə Hacıyeva və Xidmətin məsul şəxsləri Quba şəhərində Ulu Öndər Heydər Əliyevin adını daşıdığı Mədəniyyət və İstirahət parkında Ümummilli Liderimizin abidəsini ziyarət edib, abidə önünə gül dəstələri qoyublar.
BAYRAM NAMAZINDA DİN XADİMLƏRİ VƏ SAKİNLƏR İŞTİRAK EDİB
Ölkəmizin hər yerində olduğu kimi Quba rayonunda da Ramazan bayramı ilə əlaqədar səhər saatlarında Bayram namazı qılındı. Cümə məscidində namaz 8:00-da, Ərdəbil məscdində isə 10:00-da başladı.
İCRA HAKİMİYYƏTİ İFTAR SÜFRƏSİ AÇDI
Quba Rayon İcra Hakimiyyətinin təşkilatçılığı ilə Ramazan ayı münasibətilə Quba şəhərində iftar mərasimi təşkil olunub. İftar mərasimində Quba Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı İlqar Mahmudov, şəhid ailələri, qazilər, veteranlar, digər rəhbər şəxslər, bir qrup din xadimi, ictimaiyyət nümayəndələri və aztəminatlı ailələr iştirak edib.
FİTRƏ ZƏKATI NEÇƏ MANAT OLMALIDIR?
Ramazan ayının orucluğu sona çatır. Martın 30-u Azərbaycanda Ramazan bayramının namazı qılınacaq. Bayram namazına qədər isə - öncəki axşam evlərdən fitrə zəkatı çıxarılacaq, ehtiyacı olanlara yardım ediləcək. İlahiyyatçılar deyirlər ki, oruc tutan və ya tuta bilməyən hər kəs üçün fitrə zəkatı vacibdir. İslam şəriətinə görə, istər varlı olsun, istər yoxsul, istər sağlam olsun, istər xəstə - fitrə zəkatını çıxarmaq hamı üçün savabdır.
YURDUMUZA NOVRUZ GƏLİR, YAZ GƏLİR...
Yaz fəslinin təbiətə qədəm basmasını hər il xalqımız Novruz bayramı adı altında böyük coşqu ilə bayram edir. Bu baxımdan çox vaxt Novruz bayramını bahar bayramı - yəni yaz fəslinin gəlişi kimi də adlandırırlar. Adətə görə Novruz bayramında göyərdilən səməni yazın gəlməsinin, təbiətin canlanmasının və əkinçiliyin rəmzidir.